Czy można sprzedać wniesione do FUNDACJI RODZINNEJ akcje, by kupić nieruchomości?
Pytanie:
Wnioskodawca chce dokonać darowizny akcji do majątku fundacji i następnie sukcesywnie je sprzedawać, by zainwestować w lokale mieszkalne i usługowe. Jak wyjaśnia, nieruchomości cechują się mniejszymi wahaniami ich wartości rynkowej, co pozwoli na ograniczenie ryzyka gospodarczego.
Pytanie dotyczyło wynikających z tych działań korzyści podatkowych, czyli niepowstania zobowiązania podatkowego na gruncie ustawy podatku od spadków i darowizn i ustawy o PIT. Wnioskodawca chciał uzyskać potwierdzenie, że nie odpowiada to ustawowym kryteriom unikania opodatkowania wskazanym w art. 119a par. 1 ordynacji podatkowej (klauzula GAAR).
Przypomnijmy, że akcje albo udziały wniesione do fundacji rodzinnej można sprzedać bez podatku dochodowego. Podatek byłby należny dopiero w razie wypłaty świadczenia na rzecz beneficjenta fundacji, a jego stawka wynosiłaby 15 proc. Tymczasem sprzedaż akcji przez osobę fizyczną byłaby opodatkowana 19-proc. PIT i dodatkowo 4-proc. daniną solidarnościową od nadwyżki ponad 1 mln zł.
Szef Krajowej Administracji Skarbowej wydał kolejną opinię zabezpieczającą, dotyczącą fundacji rodzinnej. Potwierdził w niej, że przepisy nie formułują żadnych wymagań co do okresu karencji, w jakim mienie nabyte przez fundację musi w niej pozostawać, zanim zostanie zbyte. Eksperci zgadzają się z takim stanowiskiem. Jednocześnie zwracają uwagę na brak poczucia pewności podatników, który jest efektem m.in. wcześniejszych zapowiedzi Ministerstwa Finansów.
To już kolejna opinia zabezpieczająca. We wcześniejszej opinii z lutego 2024 r. (nr DKP3.8082.8.2023) szef KAS potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż, mimo iż korzystne podatkowo, nie jest działaniem sztucznym podejmowanym w celu unikania opodatkowania.