Na czym polega przygotowana likwidacja przedsiębiorstwa?
Przygotowana likwidacja to sposób na sprawne pozyskanie gotówki potrzebnej do spłaty wierzycieli. Jest to stosunkowo szybka metoda na oddłużenie, za cenę sprzedaży całości lub odpowiedniej części przedsiębiorstwa dłużnika. Upływ czasu wpływa negatywnie na podejmowane działania na rzecz oddłużenia. Im dłużej trwa problem z zadłużeniem, tym wyższa jest jego wysokość, co wynika np. z naliczania odsetek. Poszukując metod oddłużenia przedsiębiorców należy mieć na uwadze przygotowaną likwidację (pre-pack).
Na czym polega?
Zgodnie z przepisami ustawy prawa upadłościowego, w postępowaniu o ogłoszenie upadłości uczestnik może złożyć wniosek o zatwierdzenie warunków sprzedaży przedsiębiorstwa, jego zorganizowanej części lub składników majątkowych stanowiących część przedsiębiorstwa na rzecz nabywcy. Dłużnik w takim przypadku nie musi więc sprzedawać całości swojego przedsiębiorstwa. Może zachować np. taką jego część, aby móc nadal prowadzić działalność.
W praktyce oznacza to, że przygotowana likwidacja może zostać przeprowadzona jedynie w stosunku do dłużnika, który posiada zdolność upadłościową (np. jest przedsiębiorcą) oraz stał się niewypłacalny, czyli utracił zdolność do wykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Kluczowe zostaje zaś znalezienie nabywcy gotowego zapłacić odpowiednią cenę.
Jak znaleźć nabywcę?
Sąd zatwierdza warunki sprzedaży, jeśli cena jest wyższa od możliwej do uzyskania w postępowaniu upadłościowym przy likwidacji na zasadach ogólnych, pomniejszona o koszty postępowania i inne zobowiązania masy upadłości, które należałoby ponieść przy likwidacji w takim trybie. W przypadku uzyskania ceny spełniającej wymagania sąd ma obowiązek zatwierdzić warunki sprzedaży majątku objętego pre-pack’iem. Natomiast, gdy oferowana cena jest zbliżona do możliwej do uzyskania prowadząc postępowanie na zasadach ogólnych, sąd nie musi wyrazić zgody na pre-pack.
Poszukując nabywcy, należy wynegocjować z nim cenę spełniającą powyższe kryteria. Samo poszukiwanie nabywcy najczęściej jest zadaniem dłużnika, choć nie ma przeszkód formalnych, by zajął się tym inny podmiot.
Obowiązek wpłacenia wadium
Istotnym wymogiem z punktu widzenia dopuszczalności przeprowadzenia przygotowanej likwidacji jest wpłata wadium wynoszącego 1/10 oferowanej ceny. Dowód wpłaty wadium przez nabywcę, wnioskodawca musi dołączyć do wniosku o zatwierdzenie warunków sprzedaży. Wadium może zostać wpłacone w następujących formach: pieniądzach, poręczeniach bankowych lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, gwarancjach bankowych i ubezpieczeniowych.
Warto pamiętać, że wadium wniesione przez nabywcę wskazanego we wniosku o zatwierdzenie warunków sprzedaży, który nie został uwzględniony, zwraca się do dwóch tygodni od dnia uprawomocnienia się postanowienia o ogłoszeniu upadłości i zatwierdzeniu warunków sprzedaży, chyba, że nabywca wcześniej złożył wniosek o zwrot wadium.