h
London Office
Quick Contact

Godziny otwarcia /  Pon – Pt 9.00 – 17.00

Zapraszamy do kontaktu  +48 71 306 51 51

Zbliża się ostateczny termin na złożenie deklaracji na podatek od nieruchomości za 2025 r.

Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany w podatku od nieruchomości, które znacząco wpłyną na rozliczenia zarówno przedsiębiorców, jak i właścicieli nieruchomości. Nowelizacja przepisów regulujących podatek od nieruchomości m.in. zmienia definicje budynku czy budowli, wprowadza zupełnie nowe pojęcia, a także ustanawia nowe stawki podatku od nieruchomości.

 

 

Zmiana definicji budynku i budowli oraz nowe pojęcia

Kluczową zmianą jest uniezależnienie wyżej wymienionych definicji od przepisów prawa budowlanego. Po zmianach kluczowe pojęcia znajdują się bezpośrednio w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych.

 

Obecnie „budynek” definiowany jest jako obiekt wzniesiony w wyniku robót budowlanych, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz który posiada fundamenty i dach, z wyłączeniem obiektu, w którym są lub mogą być gromadzone materiały sypkie, materiały występujące w kawałkach albo materiały w postaci ciekłej lub gazowej, którego podstawowym parametrem technicznym wyznaczającym jego przeznaczenie jest pojemność.

 

Natomiast „budowla” to:

1. obiekt niebędący budynkiem, wymieniony w załączniku nr 4 do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem,

2. elektrownia wiatrowa, elektrownia jądrowa i elektrownia fotowoltaiczna, biogazownia, biogazownia rolnicza, magazyn energii, kocioł, piec przemysłowy, kolej linowa, wyciąg narciarski oraz skocznia, w części niebędącej budynkiem – wyłącznie w zakresie ich części budowlanych,

3. urządzenie budowlane – przyłącze oraz urządzenie instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, oraz inne urządzenie techniczne, bezpośrednio związane z budynkiem lub obiektem, o którym mowa w pkt 1, niezbędne do ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem,

4. urządzenie techniczne inne niż wymienione w pkt 1-3 – wyłącznie w zakresie jego części budowlanych,

5. fundamenty pod maszyny oraz pod urządzenia techniczne, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową,

– wzniesione w wyniku robót budowlanych, także w przypadku, gdy stanowią część obiektu niewymienionego w ustawie.

 

Dodatkowo wprowadzono nowe pojęcie „trwałego związania z gruntem”, które stanowi takie połączenie obiektu budowlanego z gruntem, które zapewnia temu obiektowi stabilność i możliwość przeciwdziałania czynnikom zewnętrznym niezależnym od działania człowieka, mogącym zniszczyć lub spowodować przemieszczenie lub przesunięcie się obiektu budowlanego na inne miejsce.

 

W praktyce zmiany te mogą skutkować w szczególności tym, że niektóre obiekty, dotychczas uznawane za budynki, mogą zostać zakwalifikowane jako budowle, co może przełożyć się na inną wysokość podatku do zapłaty (w wyniku zastosowania innej stawki podatku czy podstawy opodatkowania).

 

Wydłużony termin na złożenie deklaracji na podatek od nieruchomości za 2025 r.

Zasadniczo termin na złożenie deklaracji na podatek od nieruchomości upłynął z końcem stycznia 2025 r. Jednakże w tym roku, z uwagi na wagę zmian w przepisach, istniała możliwość wydłużenia przez osoby prawne terminu na złożenie deklaracji do 31.03.2025 r., pod warunkiem m.in. złożenia stosownego zawiadomienia do 31.01.2025 r.

 

Ostateczny termin na złożenie deklaracji na podatek od nieruchomości za 2025 r. to 31.03.2025 r.

Podmiotom, którym udało się wydłużyć termin na złożenie deklaracji na podatek od nieruchomości, pozostało już tylko kilka tygodni na wypełnienie powyższego obowiązku. Aby zapewnić bezproblemowe przejście na nowe regulacje, niezwykle istotne jest skrupulatne przeanalizowanie przez przedsiębiorców nieruchomości lub obiektów budowlanych pod kątem znowelizowanych przepisów regulujących podatek od nieruchomości.